Урок 159 (читання)
Тема. Зіставлення звукових значень [ж] — [ш]. Заучування вірша «Кожушок»
Мета: закріпити знання учнів про букву «ша» та її звукове
значення; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; зіставити
звукове значення [ж] — [ш]; продовжити роботу над розвитком виразності читання
віршованого тексту; розвивати фонематичний слух учнів, пам’ять; виховувати
любов до тварин.
Обладнання: малюнок із зображенням мишки до скоромовки; малюнки для
звуко-буквеного аналізу слів; картки з буквою «ша» у різних положеннях; малюнок
котика Воркотика; сюжетний малюнок до скоромовки; сніжинки; предметні малюнки
до вірша «Кожушок»; малюнки до гри «Встав букви у слова»; малюнок сніговика.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Продзвенів і стих дзвінок.
Починається урок.
Всі за парти тихо сіли
І працюєм дуже вміло.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Робота над скоромовкою
— Послухайте скоромовку і скажіть, який звук найчастіше
зустрічається у ній. ([ш]) (Учитель читає скоромовку.)
Мишка Наташка з’їла всю кашку.
Сумно без каші миші Наташі.
— Охарактеризуйте цей звук. (Приголосний
шиплячий, глухий)
— Повторіть скоромовку за мною. (Учитель
читає, а учні повільно повторюють, чітко вимовляючи кожне слово.)
— Молодці! Ми трішки розім’яли наш
мовленнєвий апарат. А тепер розвиватимемо і своє мислення.
2 Добирання слів
— Доберіть слова з цією буквою відповідно до картки.
(Учитель показує картки.)
(Школа, школяр, шахи, штани, шум; дошка,
зошит, пшоно, пляшка; ківш, марш, фарш)
3 Звуковий аналіз слів
Учитель вивішує на дошку малюнки.
(Школа, дошка, зошит)
Фізкультхвилинка
Раз — піднялись, два — присіли,
Хай мужніє наше тіло.
Хто ж втомився присідати,
Може вже відпочивати.
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Раз — піднявся увесь клас —
Фізкультпауза у нас.
— Ви просто молодці! Дуже швидко впоралися
з цими завданнями. За це ви отримуєте сніжинку.
Учитель вивішує малюнок сніжинки.
— Та на нас чекає сюрприз! До нас на урок
завітав казковий гість!
III. Повідомлення теми і мети уроку
— А щоб дізнатися, хто цей гість,
відгадайте загадку.
Він мисливець і пустун,
Муркотливий муркотун.
Ходить у пухнастій шубі,
Любить спати біля груби.
М’які лапки, хижий ротик.
Хто це? Впізнаєте?.. (Котик).
М. Пономаренко
Учитель вивішує малюнок із зображенням котика.
—
Цього котика звуть Воркотик. Він приніс на урок цікаві завдання і хоче, щоб ми
дослідили звукові значення двох букв. А яких саме — дізнаєтеся, прослухавши
скоромовку.
IV. Повторення
вивченого матеріалу
1 Розучування скоромовки
На дошці записана скоромовка, поряд із записом
— малюнок до неї.
Вибіг Гришка на доріжку,
На доріжці сидить кішка.
Взяв з доріжки Гришка кішку,
Хай спіймає кішка мишку.
— Які два звуки найчастіше зустрічаються у
цій скоромовці? ([ж], [ш])
2 Зіставлення звуків [ж] — [ш]
— Давайте промовимо ці два звуки. Що ви
можете сказати? (Звук [ш] вимовляється тільки з шумом, а звук [ж] — з голосом і
шумом.)
— Молодці! Воркотик дякує за те, що ви такі
уважні і змогли легко дослідити ці два звуки, вивчили скоромовку. За це
отримуєте ще одну сніжинку. А тепер котик хоче, щоб ви ще і почитали.
3 Читання складів
4 Гра «Добери слово»
—
Котик вам обіцяв за гарну роботу цікаве завдання. Він виконує свою обіцянку.
Вам потрібно бути дуже уважними, прочитати слово, змінити першу букву в слові
на букву «ша».
Учитель вивішує по черзі на дошку слова, а
учні добирають слово з буквою «ша».
— Ви просто молодці! Котик і не очікував,
що ви так швидко впораєтеся із цим завданням, тому пропонує вам наступне.
5 Гра «Знайди слово»
— Прочитайте уважно колонки слів. Знайдіть, які інші слова заховав Воркотик
у них. (Слова — на дошці.)
пиРІГ (Ріг)
НІЖка (Ніж)
жНИВА (Нива)
|
тРОТуар (Рот)
тРАКтор (Рак)
соБАКа (Бак)
|
— Молодці! Ви легко впоралися із цим
завданням, тому одержуєте сніжинку. Нарешті ми можемо розпочати вивчення
вірша, який приготував нам Воркотик.
6 Робота за Букварем (с. 109)
1) Читання вірша «Кожушок» учителем
— Послухайте вірш і знайдіть відповідь на запитання: «Що
купив котик?»
2) Словникова робота
• Торжок — базар.
• Кожух — верхній зимовий одяг із великим коміром,
пошитий з овечої шкури хутром до середини.
• Хутро — волосяний шерстяний покрив на тілі тварин.
3) Самостійне читання вірша учнями
— А
тепер котик хоче подивитися, як ви вмієте самостійно читати вірші.
4) Вибіркове читання
—
Знайдіть і прочитайте відповіді на такі запитання.
• Куди йшов сніжок?
• Що хотів він там зробити?
• Хто купив кожуха?
• Що сталося з хутром?
• Як звали котика?
5) Фізкультхвилинка
— Котик Воркотик трішки втомився і пропонує нам відпочити.
Рудий котик міцно спав,
Навіть пісню не співав.
Та нарешті він проснувся
І довкола озирнувся.
Став смачненько потягатись
Та чистенько умиватись.
Порозчісував він вуса
|
Зуби й кігті нагострив.
Ідо комірчини побрів.
Буде мишку полювати
І добро оберігати.
Й ми, як котик, відпочили,
Щоб зміцніли наші сили.
|
6)
Читання «ланцюжком»
7) Читання «буксирчиком»
Спочатку читання починає вчитель (перший
рядок), потім до нього приєднуються учні першої парти, читають другий рядок
разом, на третій рядок приєднуються учні другої парти і т. д.
8) Робота над виразністю читання
Учитель допомагає виділити головні слова у вірші, на які
падає логічний наголос, звертає увагу на розділові знаки.
9) Заучування вірша напам’ять
Гра «Дочитай рядок»
Йшов… Як забіг…
Продавати… Хутро…
Кіт купив… Сів Воркотик…
Загорнувсь… Та й умився…
Гра «Розкажи за малюнком»
—
Котик вирішив вам допомогти вивчити вірш — намалював до нього малюнки, за якими
ви повинні розповісти його.
Учитель
показує по черзі опорні малюнки, учні за ними розповідають вірш.
10)
Конкурс на кращого читця
Учитель
вручає учням сніжинки.
— За
те, що ви так швидко впоралися із усіма завданнями, котик приготував вам
останнє цікаве завдання.
11)
Гра «Встав
букви у слова»
— З кожного слова втекла буква. Потрібно
знайти її та поставити на місце.
— Молодці! Котик Воркотик хвалить вас за
увагу, старанність та за любов до праці і дарує сніжинку.
V. Підсумок уроку
— Давайте нагадаємо котику Воркотику, якими
є звуки [ж] і [ш]. (Відповіді учнів.)
— Які
слова зі звуком [ш] ви запам’ятали? А які — зі звуком [ж]?
— Як
називався вірш, який ви вивчили напам’ять?
— Які завдання від котика Воркотика були
для вас найцікавішими? найскладнішими?
— Ви зібрали багато сніжинок за урок, тому
Воркотик хоче вам зробити сюрприз. Що можна виліпити з великої кількості сніжинок?
(Відповіді учнів.)
Ось тому Воркотик дарує нам сніговика.
Учитель вивішує на дошку малюнок сніговика.
Немає коментарів:
Дописати коментар