Урок 158 (письмо)
Тема. Письмо великої букви Ш («ша»), складів і слів із
нею
Мета: вчити учнів писати велику букву Ш, склади, слова з
нею; закріплювати навички письма вивчених букв; удосконалювати вміння учнів
списувати з друкованого і рукописного тексту; розвивати увагу, творчі
здібності, логічне мислення, дрібну моторику; виховувати старанність, любов до
тварин.
Обладнання: предметні малюнки мишки, колосків; плакат «Сиди
правильно, коли пишеш»; картка з буквою.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав!
Тож і ви часу не гайте,
Працювати починайте.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів
— Сьогодні до нас на урок завітала дуже цікава тваринка.
А яка саме — відгадайте.
Сіренька, маленька,
Бігає швиденько,
Шкодить, коли тиша,
Пакостлива… (миша).
Учитель
вивішує на дошку малюнок із зображенням миші.
—
Вона прийшла на урок до нас недаремно. Мишка принесла різні цікаві завдання.
III.
Повторення вивченого матеріалу
1
Виділення схожості літер
На дошці написані букви.
— Ось наше перше завдання від мишки. Нам
потрібно згадати, як пишуться всі ці букви. І лише тоді ми зможемо відповісти на запитання мишки, які
букви починають писатися однаково. (Учні розглядають букви і дають відповідь на
запитання мишки: а, о; л, м; П, Т; У, Ч.)
— Молодці! Ви дуже швидко впоралися із цим
завданням.
2 Виділення рукописних літер
— Мишка захотіла нас заплутати — написала
як рукописні, так і друковані літери. Нам потрібно підкреслити рукописні букви.
— Ви дуже добре знаєте, як відрізняються
рукописні і друковані літери. За це мишка дарує вам свою улюблену їжу —
колоски.
3 Фізкультхвилинка
Раз — підняти руки вгору,
Два — нагнутися додолу.
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги.
Три-чотири — прямо стати,
Будем знову починати.
4 Робота
над скоромовкою
— Прослухайте скоромовку від мишки і
скажіть, який звук ви найчастіше чуєте. ([ш])
Над шляхом Явдошка
Шукала волошки.
Явдошко, волошки
Шукати облиш:
Над шляхом ти знайдеш
Один лиш спориш.
— Охарактеризуйте цей звук. (Приголосний
шиплячий, глухий звук)
IV. Повідомлення
теми і мети уроку
— Сьогодні мишка не тільки принесла нам
завдання на повторення, а й нову букву. Це велика буква Ш («ша»), яку ми
навчимося писати на цьому уроці.
V. Вивчення
нового матеріалу
1 Повторення гігієнічних правил письма, вимог до
розміщення зошита на парті, тримання ручки
— Перш ніж дізнатися, як пишеться нова
буква, ми повторимо правила сидіння за партою, вимоги до розміщення зошита та
тримання ручки.
Учитель пропонує план повторення.
(Спину потрібно тримати рівно, не спиратися грудьми на
парту. Лікті потрібно покласти на парту так, щоб вони трохи звисали. Вільною
рукою потрібно підтримувати зошит, пересуваючи його вгору в міру потреби. Ноги
всією ступнею повинні стояти на підлозі чи підставці під прямим кутом.)
— Молодці! Мишка переконалася, що ви не
тільки правила сидіння знаєте, а ще й виконуєте їх.
2 Повторення назв ліній у сітці зошита
Учні біля дошки називають і показують лінії
у сітці зошита.
3 Пальчикова гімнастика
КІШКИ
— МИШКИ
Ця
ручка — мишка,
Ця
ручка — кішка.
Мишка
лапками шкрябе
І скориночку гризе.
Це
почула кішка
І біжить до мишки.
Мишка
— шасть і вбігла в нірку,
Не пролізе кішка в дірку.
Витягнуті та зібрані пальці лівої руки — це
мишка, а стиснутий кулачок з трохи висунутими вперед другим та п’ятим
пальцями — це кішка. Рух за текстом.
СЕСТРИЧКИ
Посварились
дві сестрички,
Розійшлися
хто куди.
Ну, а
потім помирились,
Обнялись — нема біди.
Розвести долоні, доторкуючись зап’ястями,
потім переплести пальці.
4 Ознайомлення з буквою Ш
— Розгляньте друковану і рукописну букву,
яку принесла нам мишка.
Чим вони відрізняються одна від одної?
5 Аналіз елементів букви Ш («ша»)
— Велика буква Ш («ша») складається з трьох
елементів: довгих прямих ліній, з яких перша заокруглюється вгорі, унизу і продовжується
до верхньої міжрядкової лінії, друга заокруглюється внизу праворуч і теж
продовжується до верхньої міжрядкової, а третя заокруглюється тільки внизу
праворуч.
6 Алгоритм написання великої букви Ш («ша»)
(див. с. 180)
7 «Письмо» букви у повітрі
— Спробуйте написати велику букву Ш («ша»)
у повітрі.
8 Робота у прописах (с. 25)
1) Письмо букви поелементно
2) Обведення букви за шаблоном
Алгоритм написання великої букви Ш («ша»)
3)
Самостійне письмо великої букви Ш («ша»)
Учитель контролює кожний рядок, написаний учнями, роздає
подарунки від мишки.
4) Аналіз з’єднань
—
Роздивіться два наступні рядочки, які приготувала вам мишка. Назвіть поєднання
букв, які з’єднуються нижнім з’єднанням. (Шм) Середнім з’єднанням. (Ше) Верхнім
з’єднанням. (Ши, Шв) Потренуйтесь з’єднувати велику букву Ш з іншими буквами у
прописах. (Діти прописують у прописах два рядки, окремі учні коментують
написання біля дошки.)
9 Складання слів
— За те, що ви дуже швидко і старанно
впоралися із завданням, мишка приготувала вам цікавинку. Ви маєте скласти слова
із букв. Хто швидше складе, той запише це слово рукописними буквами на дошці. А
якщо ви будете сумніватися, то мишка приготувала для вас малюнки-підказки.
(Учні розшифровують слова і записують їх на дошці.)
(Шуба, вушко, ведмідь, шапка)
— Молодці! Із цим завданням ви вправно
впоралися. За це отримуєте подарунок від мишки.
10 Фізкультхвилинка
Руки вгору піднімаєм,
Потім ми їх опускаєм,
А тоді скоріш-скоріш
Плещи, плещи веселіш.
|
Руки вгору піднімаєм,
Далі їх ми опускаєм,
А тоді скоріш-скоріш
Тупай, тупай веселіш!
|
11
Списування речення з друкованого тексту (с. 25)
—
Мишка впевнилася, що ви вмієте писати слова. А тепер вона хоче подивитися, як
ви пишете речення.
Діти читають перше речення. (Шашки у Шури.)
— Про
що це речення? (Про шашки) Що сказано про шашки? Скільки у реченні слів? Якими
літерами — друкованими чи рукописними — подано речення? (Друкованими)
Прочитайте по складах перше слово. Як його слід писати? Прочитайте друге
слово. Скільки у ньому букв? Прочитайте третє слово. Як його слід писати?
Запишіть речення.
12
Списування речення з рукописного тексту
Діти
читають друге речення. Виділяють кількість слів, окремі слова, списують речення
у зошит.
13
Словникова робота
Куліш
— одна з дванадцяти обов’язкових страв на святковому столі у Святий вечір, яку
готують із пшениці і заправляють тертим маком, горіхами, медом та узваром.
Страва
— те, що їдять; їжа.
—
Молодці! Мишка побачила, що ви дуже уважні, старанні. Швидко впоралися із усіма
завданнями, які вона для вас приготувала. За це вона принесла вам ще один
подарунок.
Учитель
вивішує на дошку малюнок.
VI.
Підсумок уроку
— Чи
сподобався вам урок?
— Яке завдання було для вас найцікавішим?
найскладнішим?
— Яку букву ви вчилися писати? (Велику
букву Ш («ша»))
— Які слова з цією буквою ви запам’ятали?
Мишка не могла піти, щоб не залишити вам
цікаве завдання. розгадаймо
кросворд!
По
вертикалі:
1. Тканина, що виготовляється з речовини, яку виділяє
гусениця тутового шовкопряда. (Шовк)
2. Посудина з ручкою, призначена для черпання рідини або
сипучих речовин. (Ківш)
3. Тварина-гризун з довгим хвостиком. (Миша)
По горизонталі:
4. Хижа свійська тварина, що лапкою
вмивається й полює на мишей. (Кішка)
Немає коментарів:
Дописати коментар