Урок 156 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви ш («ша»), складів, слів із
нею. Урок-подорож
Мета: вчити учнів писати рядкову букву ш («ша»),
зіставляти схоже й відмінне у її елементах з іншими буквами, з’єднувати її в
склади та слова; збагачувати словниковий запас; удосконалювати уміння робити
звуко-буквений аналіз слів; розвивати творче мислення учнів, пізнавальний
інтерес до орфографії, каліграфії й орфоепії, спостережливість, во2010лю,
уміння зіставляти, дрібну моторику; виховувати в учнів працелюбність,
сумлінність, старанність, наполегливість, культуру мовлення, шанобливе
ставлення до природи.
Обладнання:
аудіозапис звуків лісу (шелест листя,
дзичання шершня, дзюрчання струмка, спів птахів, свист вітру); таблиця «Пиши
правильно»; малюнки (шпак, шуліка, ліс, пеньок із карткою-завданням, черепаха,
шершень, шиншила, шипшина, шина, шило, змія-полоз жовтобрюх, мишка, кішка, сир,
кущ малини); таблиця — зразок написання друкованої та письмової літери ш («ша»);
малюнки-картки з літерою і словами, що містять букву ш — королеву (для
кожного учня), шуба, шапка, шабля, ромашка; аркуш паперу, прописи, кольорові
олівці; мікрофон.
Хід
уроку
I. Організаційний момент
Пролунав дзвінок, починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти — просто молодці!
— Сьогодні ми будемо справжніми
дослідниками. Дізнаємося, як живуть мешканці країни Шашландії. Ця країна
знаходиться дуже далеко — за безкраїми морями, за дрімучими лісами. Дорога
нелегка, можна заблукати! Тому на допомогу до нас прилетів птах. Як його звуть,
ви дізнаєтесь із загадки.
Гриць дивується. Питає,
Що за пташка так співає:
Як горобчик, цвірінчить,
Мов сорока, скрекотить.
А ще інколи, бува,
Що кричить, немов сова!
Хто ж виспівує отак?
Та тож так співає… (шпак)!
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Повідомлення теми, мети і завдань уроку
— Сьогодні ви дізнаєтесь таємниці життя
моєї країни. Її символ — буква… («ша»). Ви навчитесь правильно писати букву
«ша», поєднувати її з іншими буквами, складати з нею слова, а також зможете
зробити справжнє відкриття про букву «ша».
III. Актуалізація опорних знань учнів
— Чи готові ви відкрити новий світ, країну
нову? Тож візьмемо ми з собою мужність, хоробрість, уважність — й почнемо
летіти. Летимо через безкрайні моря! (Учні уявляють політ, імітують його
відповідними рухами рук.)
1 Бесіда за матеріалом уроку читання. Словникова робота
Звучить швидка музика.
—
Погляньте, назустріч нам летить птах! Це ж шуліка! Хтось з вас знає, що це за
птах?
Шуліка — хижий птах з довгими крилами і слабкими ногами.
Він проводить більшу частину часу в парінні. Харчується падаллю, іноді нападає
і на живих тварин.
Він несе лист. Подивимось, що там? (Учитель бере листа в
шуліки.)
Завдання. Я читатиму віршик, а ви запам’ятайте і порахуйте слова
зі звуком [ш].
ШУЛІКА
Шуг! — шуліка шугонув,
До курчат у двір майнув.
Тут Сашко стоїть уже —
Пильно квочку стереже.
Від шуліки, від ворони
Він — надійний оборонець.
— Шуги, шуги із подвір’я,
Бо своє розгубиш пір’я!
(Усього
8 слів зі звуком [ш]: шуг, шуліка, шугонув, Сашко, шуліки, шуги, шуги,
розгубиш.)
—
Який звук [ш]? Якою буквою він позначається на письмі?
— Про
що ви дізналися з віршика?
2 Звуко-буквений аналіз слова шуліка
— Безкрає синє море ми перелетіли і
потрапили до чарівного лісу країни Шашландії. (Звучить шелест листя.) Тут хтось
живе! Хатиночка якась! Подивимось, хто там? Так, це літера «ша».(Демонстрація
літери.)
IV. Вивчення
нового матеріалу
1 Графічний аналіз рядкової букви «ша»
— Подивіться на букву «ша». Із яких елементів вона складається?
—
Зіставте друковану і рукописну букви «ша». Що спільного, чим відмінні? (Учні
разом із учителем порівнюють літеру «ша» з літерами і, ї, и, й, у.)
— Знайдіть у рядку «зайву» букву. (Учитель
пише на дошці: ш ш ш ш и ш ш ш ш.)
— Чим
подібні букви ш і и? Які ще букви мають такі самі елементи, як і літера «ша»?
— Що
вам нагадує буква «ша»? На що вона схожа?
— З хатинки вийшли щойно ми! Подивіться,
стоїть пеньок. Тут написано — хто живе у ньому.
Любить плавати, пірнати,
По пісочку мандрувати.
Спину захищає щит,
Дуже давній вона вид! (Черепаха)
— Так, це черепашка.
Давайте намалюємо її з букви «ша». А для
цього візьмемо в руку одразу два олівці. Спочатку малюємо панцир під рахунок:
і-раз-і-два-і. (На дошці учитель малює букву «ша».) Це її нижня частина. Не
відриваючи руки, малюємо верх (заокруглюємо ліворуч). Вийшло? Намалюємо
голівку, трохи витягнемо шийку — око гарне, ротик, хвостик, лапки. А тепер
зробимо справжній панцир — букву «ша» парасолькою прикриємо і гарну черепашку
отримаємо!
2 Пояснення написання рядкової букви ш (ша)
1)
Розповідь черепашки про те, як писати рядкову букву ш («ша»)
—
Розкрию вам секрет — як букву «ша» писати!
Рядкова
буква ш («ша») складається з трьох коротких прямих ліній, заокруглених унизу
праворуч. Починаємо писати від верхньої рядкової лінії коротку пряму лінію
вниз на себе. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч. Торкнувшись
нижньої рядкової лінії, ведемо вгору до верхньої рядкової лінії. Не відриваючи
руки, ведемо по писаному коротку лінію вниз на себе. Заокруглюємо, торкнувшись
нижньої рядкової лінії, праворуч. Ведемо вгору до верхньої робочої лінії. Не
відриваючи руки, пишемо по писаному коротку пряму лінію вниз на себе.
Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч
угору, торкнувшись цієї лінії. Закінчуємо писати близько середини робочого
рядка.
Літеру пишемо під рахунок: раз-і, два-і,
три-і.
2) Письмо букви ш («ша») у повітрі разом із
шершнем
Звучить
дзижчання шершня.
— До
нас шершень прилетів. Він щось хоче нам сказати: «Навчіть і мене букву “ша”
писати». Допоможемо йому?
Учні
з учителем імітують політ шершня й у повітрі «пишуть» літеру «ша» з
коментуванням дій під рахунок: раз-і, два-і, три-і.
3) Письмо букви «ша» мокрим пензликом з мишкою шиншилою
Шиншила.
Я — маленька мишка Шиншила. Я теж хочу букву ш («ша») написати. Та не знаю, як
це робити.
Учні.
З радістю покажемо! Будь уважною!
Троє
учнів працюють біля дошки, решта — на маленьких дощечках, що швидко висихають.
Вони пишуть пальцем, який змочують у воді. Після цього аналізують написане на
дошці й у себе.
—
Дуже дякую вам, друзі. За вашу доброзичливість дарую вам гру: «Кішка й мишка»!
3 Пальчикова гімнастика з кішкою і мишкою
Кішка
показує кігті. Вихідне положення; долоню поставити
вертикально нагору. Пальці випрямити й розвести в боки. Сильно згинати та розгинати кінчики
пальців.
Якщо
точить кігті кішка,
значить, десь сховалась мишка.
Мишка. Вихідне положення; мізинець і вказівний
палець зігнуті — це «вушки»; середній, підмізинний і великий пальці зімкнуті й
витягнуті.
Вправа виконується спочатку однією рукою, потім
— іншою, далі — двома руками одночасно.
Тишком-нишком
вийшла мишка із нори.
У шкряботушки ніс і вушка догори.
4 Письмо рядкової літери ш («ша»)
1) Підготовка руки до письма букви ш («ша»)
—
Подивіться, шипшина росте! Як вона гарно пахне! А на ній — завдання:
«Розгорніть прописи на сторінці 24, виконайте підготовчі вправи на першому
робочому рядку, з’єднавши усі пунктирні лінії».
2) Написання літери ш
Раптом
чути звук сильного вітру.
—
Діти, це ліс оживає! Він свою королеву зустрічає!
—
Придивіться, як багато літер «ша» у неї! (15) Знайдіть їх і обведіть
різнокольоровими олівцями — прикрасьте її.
—
Королеві сподобалось, як ви її прикрасили. Тому вона дарує вам завдання: «У
прописах знайдіть другий робочий рядок. Обведіть літеру ш (“ша”) за пунктирними лініями, запам’ятайте
кожен рух і продовжте писати літеру ш (“ша”) самостійно».
Учитель задає ритм: раз-і, два-і, три-і.
Учні пишуть під диктовку.
—
Знайдіть королеву — букву ш («ша») — і вдягніть їй корону.
Слова
королеви: «Які розумнички! Тепер ви не забудете, як гарно і правильно писати
букву ш (“ша”)!»
5
Письмо складів з літерою ш («ша»)
Звучить
аудіозапис — «шипіння» змії.
—
Чуєте, хтось шипить. Це змія — жовте брюшко. Вона приготувала нам ще одне
завдання. Подивіться на третій рядок. Послухайте жовтобрюшка і скажіть, які
склади він хоче, щоб ви написали! (иш, іш, ши, шу, ше, ош)
Учні
разом із учителем звертають увагу на з’єднання букв.
6
Письмо слів з літерою ш («ша»)
— До
нас завітали друзі — мишка і кішка! У них є смачненький сир! Той, хто виконає
їх завдання, зможе його скуштувати!
Завдання:
«Написати слова на четвертому і п’ятому
рядочках. придумати
з двома з них одне речення».
— Тож
треба сісти рівно і струнко й маленькі слова з літерою ш («ша») написати гарно.
Учні
аналізують написання слів, придумують речення, розповідають його сусідові по
парті й оцінюють свою роботу. Якщо все вийшло — малюють у себе у зошиті шматок
сиру.
Шина
— частина автомобільного колеса з гуми.
V. Фізкультхвилинка
Час прийшов відпочивати:
Треба всім нам встати.
Будьмо в кішки-мишки грати
МИШКА
Шматок сальця шукає мишка,
У нашій шафі шарудить.
Як шугоне на мишку кішка!
А мишка — шусть у шпарку вмить!
VI. Письмо слова машина після попереднього звуко-буквеного аналізу
— Кущ малини ми зустріли. Він сказав нам: «Я шумлю, шумлю,
шумлю — й рими до слів творю. А спробуйте ви розгадати мою загадку!»
Залізний кінь фарбований,
Гумою підкований.
От такі в нас чудеса —
Є чотири колеса.
Хатка йде собі сміливо,
Хочеш — вправо, хочеш — вліво.
Хочеш — в ліс чи до ріки.
Що за хатка, дітлахи? (Машина)
— Звуко-буквений аналіз слова цього ви
зробіть, а потім, скориставшись схемкою (звукового аналізу), нові слова до неї
утворіть.
Учні роблять звуко-буквений аналіз слова
машина. (6 б., 6 зв.)
VII.
Творча робота
— Ви були дуже старанними й уважними, тому королева запрошує
нас відвідати її володіння. Та перш ніж ми поїдемо, допоможімо їй
переодягнутися! Зараз ми дізнаємося, що королеві потрібно вдягти для подорожі.
Королева
Гріє взимку, наче груба,
Хутряна, тепленька… (шуба).
— Це незвична шуба. Її королева зробила власноруч!
Подивімося, з чого вона її шила? (Міркування учнів.)
— Що ж ще бере з собою королева?
Відгадай-но, що за штука
На потилиці сидить,
Що без неї мерзнуть вуха,
А на злодію горить. (Шапка)
— А цю королівську шапку зробив її вірний
слуга — мишеня. Подивімося — з чого вона зроблена? (Міркування учнів.)
—
Незамінним атрибутом королеви є її охорона. Тому бере вона з собою… (Міркування
учнів.) Справді — це шабля. Нею може користуватися тільки королева. З чого
вона зроблена?
Шило
— голка з ручкою.
—
Вирушаймо у подорож! Для подорожі нам потрібні аркуш паперу, кольорові олівці,
гумка.
Звучить музика лісу.
— Подивіться, ми потрапили до лісової галявини!
Тут ростуть ромашки. Подивіться, які вони гарні! Спробуйте розгадати їх секрет!
(Пелюстки і листок складаються з літери ш.)
— Ми
підійшли до магічної стежинки. Тепер кожного з вас вона поведе у різні краї. Що
ви побачите, кого зустрінете — вам слід намалювати на своєму аркуші. Час
пішов! (Звучить музика лісу.) Через 5 хвилин повертаємось додому!
Учні фантазують, створюючи на аркуші
різноманітні образи з літерою ш («ша»). Через 5 хвилин учні розповідають, де
вони побували, що побачили, що намалювали.
VIII. Підбиття підсумків уроку.
1 Метод «Мікрофон»
— Ось і добігла кінця наша подорож країною
Шашландією. Згадаємо, що ми досліджували? (Написання літери ш («ша») окремо, у
складах, словах.)
— Де побували? Про що дізнались?
— Що ще б хотіли дізнатися?
— Над чим ще слід попрацювати?
— Що вийшло найкраще?
2 Оцінювання роботи всього класу, найактивніших учнів
учителем,самооцінювання учнів за допомогою смайликів
—
Кому на уроці було все зрозуміло, з усіма завданнями впоралися впевнено,
намалюйте веселого чоловічка.
—
Якщо ви не змогли гарно виконати деякі завдання, намалюйте такого чоловічка.
— Кому на уроці було дуже важко працювати,
із завданнями не змогли впоратися, намалюйте сумного чоловічка.
Немає коментарів:
Дописати коментар