Урок 154 (письмо)
Тема. Закріплення навичок письма букви ж («же»), слів,
речень. Урок-ярмарок
Мета: закріпити навички написання букви ж («же») окремо,
у складах, словах, реченнях; збагачувати словниковий запас; удосконалювати
уміння робити звуко-буквений аналіз слів; ознайомити учнів із такою традицією
українського народу як ярмаркування; розвивати творче мислення, усне і писемне
мовлення, естетичні смаки, уміння виразно читати вірші; виховувати повагу до
українських звичаїв і традицій, бережливе ставлення до праці людей, природи,
близьких; виховувати працелюбність, старанність, ініціативність,
рефлексивність.
Обладнання: столи, прикрашені різноманітним товаром: квітами
(жоржинами, жасмином, підсніжниками), ласощами (пиріжками, коржиками, коржами
та ін.), ажурними поробками (серветками та ін., прикрасами та ін.); одягом
(жупан, кожух, піджак, жакет); аудіозапис українських народних мелодій, співу
жайворонка, скрекотіння сорок, кумкання жаб, звучання скрипки; кольорові
олівці; таблиці на кожну дитину («Будинок жука», «Тарілки жабенят» (з
прислів’ями); українські костюми, маски жука, журавля, квітника (для учнів, які
виконують роль продавців); малюнки: огорожа (з буквою ж («же»)),
жайворонок, журавель, жабенята, упряжки коня, жатки; малюнки, у назвах яких є
літера ж (жолудь, ожина, їжак, сніжинка, ведмежа, рижики, жираф, ложка,
кружка, книжка, рожевий колір, морж, баклажани, бджола з жалом, діжка, ножиці
та ін.); мікрофон.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Вже дзвінок нам дав сигнал —
Працювати час настав!
Тож і часу ти не гай,
Працювати починай!
II. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Жук з країни Жукландії
Добрий день вам, діти!
Добрий день, учитель!
Я прийшов сюди до вас
Із запрошенням від нас.
На ярмарок просимо усіх завітати.
Цікаві речі для себе придбати.
На ярмарку нашім веселім, багатім,
Є чим дивуватись і є що придбати.
Учитель. хто
знає, що таке ярмарок? (Відповіді учнів.) Так, це торг, який влаштовується у
певному місці і відповідної пори для того, щоб продавцям продати товар, а
покупцям — купити. Сьогодні ми будемо покупцями на ярмарку країни Жукландії.
Але для того, щоб речі купити, нам знадобляться не гроші, а наші знання і
вміння. Хто здогадався, які знання нам потрібні? (Знання букви ж («же»), вміння
її гарно писати у складах, словах, реченнях.)
Тож будьте уважні, розумні, кмітливі й
сміливі,
Багатство знань на уроці сьогодні відкриймо!
Звучить
весела українська мелодія.
III.
Похід на ярмарок
Бесіда
за матеріалами уроку читання.
Словникова робота
Ізнову огорожу ажурну ми зустрічаємо.
Хто бачить в ній щось незвичайне?
Так, це королева країни — літера ж («же»)
Зустрічає нас вже!
Треба відкрити її нам лише.
Та ж вона чарівна і містить завдання:
Виконаємо їх, покажемо наші знання!
Завдання 1
— Послухайте скоромовку з буквою «же».
Скажіть, хто де живе?
Слова зі звуком [ж] запам’ятайте,
А потім зі мною пограйте!
Жук живе
в старій жоржині,
Жайвір
в кущиках жасмину,
Бджілка жовтий мед збирає,
В небі журавель кружляє.
Е. Галадріель
Гра «Впіймай слова зі звуком [ж], що траплялися у
вірші»
Учитель промовляє слова зі звуком [ж] (жук,
жито, живе, жаба, жоржини, кажи, жасмин, діжка, жовтий, книжка, журавель,
урожай, кружля; бджілка, жінка), а учні плескають у долоні, коли почують
слово, що зустрічалося у скоромовці.
— Яке слово загубилося? (Жайвір = жайворонок)
— Хто такий жайвір? Що він робить? (Птах,
схожий на горобчика (жевжика). Починаючи співати, він швидко підіймається
вгору, описуючи великі кола. Летить згори спочатку повільно, а потім раптово
складає крильця і «каменем» падає додолу.)
Звучить спів жайворонка.
— Що таке жасмин? (Це ліана (повзуча
рослина) з білими, жовтими або червоними квітками і вишуканим, ніжним
ароматом)
Гра «Знайди пару»
На кожну парту роздаються слова, які учні
повинні з’єднати стрілочками, а потім переказати скоромовку близько до тексту.
Завдання 2. Звуко-буквений аналіз слів жайворонок,
жасмин.
— Дмухнув вітер, й розлетілись слова. А жук їх зібрав і у
кошики поклав.
Зберіть літери й отримайте слова. Зробіть звуко-буквений
аналіз цих слів.
(I варіант розбирає слово жайворонок, II
варіант — жасмин.)
Жайворонок — 10 букв, звуків.
|
Жасмин — 6 букв, 6 звуків.
|
— Молодці, виконали усі завдання королеви
країни — літери ж («же»). Тому вхід на ярмарок — вільний.
IV. Робота
над темою уроку
—
Подивіться, які щирі й багаті столи! Скільки різного товару можна купити!
Ось тут продаються квіти. Які вони гарні і як пахнуть!
Так і хочеться їх купити.
1-й учень
Жоржини, жоржини,
Рожеві і білі,
Червоні і жовті в саду розцвіли.
Купуйте красу цю — запашну й кольорову.
Буде вам щастя і радість до столу.
— А
для того щоб купити оці розкішні квіти, нам потрібно завдання продавця
зробити.
Завдання 1. Письмо літери ж («же»)
— Перед вами — слова, прочитайте їх уважно
і скажіть, що ховається у них?
Учні читають слова з дошки й з’ясовують, що у них «захована» буква ж,
згадують елементи, з яких вона складається, чим відрізняється від друкованої
літери, що спільного і відмінного має з буквами с, о, г, н.
Покажіть, як букву ж («же»)
Ви писати вмієте уже?
До дошки виходить учень і коментує
написання літери «же».
— Рядкова буква ж («же») складається з
правого і лівого півовалів та елемента, який у своєму складі має три прямі, що,
поєднуючись, утворюють гострі кути (і-раз-і, і-два-і, і-три-і).
— Починаємо писати нижче верхньої рядкової
лінії. Ведемо правий півовал: і-раз-і. Трохи нижче середини півовала пишемо
другий елемент: і-два-і. Відступаємо від другого елемента відстань, що дорівнює
ширині першого півовала. Починаємо писати лівий півовал трохи нижче верхньої
рядкової лінії на: і-три-і.
Учні уважно спостерігають за написанням
літери й коментують написане. Потім пишуть літеру «же» у повітрі і в зошитах.
Сядьмо рівно і почнемо букву «же» писати
ми:
І-раз-і, і-два-і, і-три-і.
—
Написали? А тепер олівчик кольоровий взяли й найкращу буквочку обрали.
Намалюйте маленьку квіточку над нею — це буде ваша плата за жоржину.
2-й учень
Білосніжний і ніжний жасмин —
Король ароматів він.
Купуйте його — і ви
Почуєте аромат весни.
— Яке
ж завдання на нас чекає?
Завдання 2. Гра «Доповни слово». Письмо складів з літерою «же».
Ми, квіткарі, завдання схожі розробили,
Щоб вам уважність вони принесли
Й радість відкриття надали.
Бо знов перед вами — слова,
Що в першім завданні були.
Ще секрет містять вони — це склади з літерою
«же»,
Знайдіть і прочитайте їх уже.
Учні знаходять склади: жи, жо, жа, жу, же,
жло, жни.
— Якого складу тут немає? (Складу жі)
— А тепер ми перетворимось на чарівників і
з цих складів утворимо слова.
— Що потрібно зробити, щоб склади ці на
слова перетворити? (Міркування учнів.)
• жи — (жито, жир, життя, жираф,
живіт, ожина, пожива, кружити, жоржини);
• жо — (жолудь, жовтий, жовтень, жовток,
жорна, жоржини, жонглер, жокей, сніжок);
• жа — (жабеня, жар, жатка, жайворонок,
жало, жарт, жадність; бажання, баклажан, кажан,
піджак, ряжанка, урожай, огорожа, вежа,
ведмежа, іржа, одежа, огорожа та ін.);
• жу — (жук, журавель, журавлина, журба,
журнал, ажур, абажур та ін.);
• же — (жебрак, жеребець, жених, уже,
ожеледь, переможець, прожектор та ін.);
• жі — (жінка, важіль, лижі, моржі,
коржі);
• жни — (жнива, кожний, обережний).
— Молодці! Ви отримуєте бонус! Тепер ви зможете
прикрасити букет квітів ажурним мереживом майстерного плетіння з лози. Зараз
це дуже модно.
Та спершу склади ці слід написати,
Й гарно їх у нашому зошиті відшліфувати!
— Отже, напишемо склади жи, жо, жа, жу, же,
жі.
Ізгадаємо про їхніх сестричок —
вони з
тих самих букв складаються,
Але не буквою «же» починаються!
Як їх звуть? (иж, ож, аж, уж, еж, іж)
Учні записують склади і коментують їх
написання.
I варіант: жи — иж, жо — ож, жа — аж.
II варіант: жу — уж, же — еж, жі — іж.
3-й учень
Підсніжник, підсніжник — весни провісник,
Усмішка рідної землі,
І радість у білосніжній красі.
Він продається у горщичках,
І його можна поливати дощичком.
Завдання 3. Письмо слів з буквою «же».
Щоб купити оцю красу,
Треба завдання жучка Жу-жу
Вам розгадати.
Жук
Я загадки вам розкажу, жу-жу,
Спробуйте їх відгадати.
І мій будиночок розфарбувати.
Учні розгадують загадки, а відгадки
знаходять і розмальовують кольоровими олівцями у табличці — «будинку жука».
1. Від хати до хати йде, а в хату не
заходить. (Стежка)
2. В’ється вірьовка, а на кінці жовта
головка. (Вуж)
3. Дві дощечки, дві сестрички понесуть мене
з гори. (Лижі)
4. Хто говорить мовчки? (Книжка)
5. По землі скаче, по воді пливе. (Жаба)
6. Літає крилами, ходить ногами, висить
догори лапками. (Кажан)
7. Із кінця колодочка, а на кінці гостре.
(Ніж)
8 …у бабусі два веселі гуси. (Жили)
— Чудова робота, тепер ви зможете в зошит
слова ці записати й квітникові показати. За добру роботу він сніжною квіткою
вас нагородить!
Учні
пишуть слова, попередньо розбираючи їх написання.
I
варіант пише слова: вуж, лижі, кажан, стежка;
II варіант пише слова: книжка, ніж, жаба,
жили.
Розумнички! Прекрасно попрацювали!
І квіти в горщичках узяли.
Будемо тепер за ними доглядати,
Й свою турботу дарувати!
4-й учень
Лавка ласощів на вас чекає,
Свіжими пиріжками вона пригощає.
Хто хоче спробувать? — Підійдіть!
Іна смак їх оцініть!
— А
спробуймо смачненьких пиріжків! Подивимось, що на нас чекає? (Учитель дістає
меню.) Що ж нам приготував місцевий пекар — Журавлик?
Фізкультпауза. Гра «Жмурки»
Учні промовляють лічилку і виконують
відповідні рухи.
Журавель по жабенят
Вийшов на купиння.
А вони усі підряд —
Жух! — у жабуриння:
— Журавлику — журко!
Нумо грати в жмурки!
В. Гринько
Завдання 4. Гра
«Знайди прислів’я». Словникова робота (слово гуж)
Письмо речення (приказки) з буквою «же».
— Кожне жабеня на тарілочках заховало прислів’я! Наше завдання
— допомогти кухареві Журавлику знайти їх і прочитати.
Учні беруть кольоровий олівець і обводять
ту приказку тонкою лінією, яка їм дісталася. Потім разом з учителем обговорюють
зміст і значення кожного вислову.
(Вік живи — вік учись.)(Під лежачий камінь вода не тече.)
(Взявся за гуж, не кажи, що недуж.)
Гуж — частина упряжки коня, мотузка, яка
скріплює дугу, хомут і голоблі. (Демонстрація малюнка.)
— Запишемо прислів’я: «Взявся за гуж, не
кажи, що недуж».
Один учень виходить до дошки і коментує
написання речення.
— Кухар Журавлик дякує нам за допомогу і
пригощає нас смачними пиріжками.
5-й учень
Коржі, коржі — купуйте коржі,
З них можна зробити тортики смачні!
Підходьте сюди — подивіться, які запашні!
Учитель.
Скажіть, продавцю, що слід зробити, щоб ці коржики купити?
Завдання
5. Складання речень зі словами зі звуком
«же». Побудова схем до речень.
Учень.
Я пропоную вам гру «Відгадай слово».
На
кожну парту я роздам малюнок, де зображено предмет з літерою «же». Один учень
словесно описує (не називаючи його) так, щоб другий учень відгадав, що
зображено на малюнку.
Потім
із цим словом складіть речення і побудуйте схему до нього. (Завдання можна
ускладнити: вгадане слово пов’язати зі словом корж, утворивши речення і склавши
до нього схему в зошиті.)
Учням
роздаються малюнки: жолудь, ожина, їжак, сніжинка, ведмежа, рижики, жираф,
ложка, кружка, книжка, рожевий колір, морж, баклажани, жало (оси), діжка,
ножиці.
У зошити записують схеми складених речень.
Наприклад, зі словом сніжинка учні можуть скласти таке речення:
Маленька сніжинка прикрасила спечений корж.
— Молодці, ви були активними, уважними,
тому продавець продає нам коржі. З них ми приготуємо тортики смачні.
Фізкультхвилинка
Звучить скрекіт сорок, кумкання жаб, звуки
скрипки й українські мелодії.
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
На ярмарок прилетіли дві сороки.
Прискакали жабенята,
Стали у танку кружляти.
Прибігла лисонька —
Заграла на скрипочці.
Скре-ке-ке, ква-ква-ква!
Щоб спочила голова.
Ми добре відпочили,
Покружляли й пограли!
А тепер часу не гаймо —
Купувати гарний товар поспішаймо!
На столі лежать різноманітні ажурні
поробки.
6-й учень
Підходьте сюди, ажурні прикраси купуйте!
Купуйте і радість своїм близьким подаруйте!
Завдання
6. Відновлення деформованого речення.
— Із
поданих слів складіть і запишіть речення.
Варіанти речень:
1) сніжок лужку На тане. (На лужку тане сніжок.)
2) жоржин Жук біля жовтих кружляв. (Жук кружляв біля жовтих
жоржин.)
3) жито жне Жатка. (Жатка жне жито.)
4) гасить Пожежник пожежу жваво. (Пожежник жваво гасить
пожежу.)
5) біля зустрів сторожа-стрижа вужа Журавель. (Журавель
зустрів вужа біля сторожа-стрижа.)
7-й учень
Пропоную кросворд розгадати,
Й український одяг узяти.
Кожухи, жупани, жакет і піджак —
І все це наш майстер робити мастак.
Він усе робить з вдачею,
Його вироби завжди є кращими.
Завдання 7. Розгадування кросворда. Розвиток мовлення учнів.
Щоб
купити прикраси ажурні,
Слова,
протилежні за значенням знайти ми повинні.
У
нашій мові є слова, зовсім протилежні,
І частенько так бува, що ми від них залежні.
Наприклад,
день і ніч, білий — чорний.
Підказку
лиш одну дати я можу!
Букву «же» ми зустріти зможем.
— Назвіть слова, протилежні за значенням, з
буквою «же».
По
горизонталі:
1. Ворожнеча (дружба).
4. Легкий (важкий).
7. Повний (порожній).
8. Доброта (жорстокість).
По вертикалі:
2. Упоперек (уздовж).
3. Верхній (нижній).
5. Захворіти (одужати).
6. Стояти (лежати).
З двома словами учні складають речення, а
також розбирають прислів’я і приказки:
• Дружба та братство — дорожчі за
багатство.
• Нелегкий хліб (важка робота).
• Порожній горнець дзвенить, а повний
мовчить. (Нерозумна, «пуста» людина любить багато говорити, вихвалятись, а розумна
поводиться стримано.)
• Як у кишені порожньо, то й на базарі не
забаришся.
• Не мати Бога в животі (бути жорстоким,
несправедливим).
V. Підсумок уроку
Ярмарок наш закривається,
Іу вас питається:
Що встигли вже купити?
Що вдалося зробити?
Про що ще хотіли б ви дізнатись,
Щоб кращі знання мати?
Метод «Мікрофон»
Учні
згадують, що вони зробили на уроці, які знання їм стали у пригоді. Що
робитимуть з купленим товаром? Що цікавого дізналися? Що вийшло найкраще? З
якими труднощами стикалися під час виконання завдань? Що розповідатимуть своїм
близьким про урок-ярмарок?
Діти оцінюють свою роботу на уроці за допомогою смайликів
(малюють посмішку).
Під кінець уроку учні встають і звертаються до
«продавців».
Учні. Бажаємо, щоб на ваших столах завжди був достаток,
щоб вам було що продавати і чим нас порадувати!
Продавці. Нехай куплені речі будуть до речі. І приносять справжнє задоволення вам і вашим близьким!
Звучить пісня. Діти співають.
Ой там, на веселім базарі,
Продавали, купували, жартували.
Із покупками потому
Повертаємось додому. (Двічі)
Немає коментарів:
Дописати коментар