четвер, 15 листопада 2012 р.

Урок 151 (читання) Тема. Звук [ж]. Позначення його буквами Ж, ж («же»)


Урок 151 (читання)
Тема. Звук [ж]. Позначення його буквами Ж, ж («же»)
Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою та звуковим значенням; вчити правильно ар­тикулювати звук, читати склади, слова з буквою «же»; збагачувати словниковий за­пас учнів, формувати мовленнєві уміння; розвивати увагу, мислення, фонематичний слух, зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес, спостережливість; виховувати гуманні почуття, естетичні смаки, повагу до професії хлібороба на основі малих фольклорних жанрів.
Обладнання: предметні малюнки; звуко-складові моделі слів; картки з буквами; фішки для звукових моделей; криптограма; схеми складів та слів.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Любі діти!
Всі за парти ми сідаємо,
Працювати починаємо.
Учитель звертає увагу дітей на наявність шкільного приладдя, готов­ність учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Веселі читалочки
Я-я-я — лялька то була… (моя).
Я-я-я — дуже дружна в нас… (сім’я).
Я-я-я — книжка це лежить… (твоя).
Ля-ля-ля — я вже зовсім не… (маля).
Ля-ля-ля — ліс видніється… (здаля).
Ля-ля-ля — годує Ясочка… (кроля (теля)).
Як-як-як — тато у Михасика… (моряк).
2 Гра «З’єднай стрілочками»
У зайчихи
У лисички
У кози
лисеня
козеня
зайченя
3 Відгадування загадок, поєднання відгадок зі звуко-складовими моделями
Стрічок дві, один вінок —
Буква я іде в танок.
У святковому залі
Стоїть, як картинка,
Весела, зелена
Красуня… (ялинка).
• Я — дерево-красень
А звуть мене… (ясен).
• У пароплава на борту
Я висну в будь-яку погоду.
А тільки з’явимось в порту —
Я першим кидаюсь у воду. (Якір)
Учитель на дошці виставляє малюнки і картки зі звуко-складовими моделями слів-відгадок.
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні ми повторимо те, що вивчили на попередньому уро­ці, ознайомимося з новим звуком та буквами, що його позначають, поміркуємо та дізнаємося багато цікавого.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Загадка
У воді сидить охоче,
Та не риба і не рак,
Вистромить булькаті очі,
І виспівує: «Кум-квак». (Жаба)
2 Звуковий розбір слова-відгадки
3 Артикуляція звука, спостереження за вимовою. Віднесення його до групи приголосних
Жабеня, жирафа й жук
Мають спільний перший звук.
Здогадалися який?
[ж] — шиплячий і дзвінкий.
4 Аналітико-синтетичні вправи
1) Виділення слів зі звуком [ж]
— Якщо почуєте звук [ж] на початку слова — піднімаєте жовту картку, якщо в середині слова — зелену, якщо в кінці слова — чер­вону.
Жито, сніжок, жук, дужка, стежка, жолудь, чижик, жучок, коржик, сніжинка, чиж.
2) Гра «Добери своє слово»
Самостійне добирання учнями слів зі звуками [ж] у різних по­зиціях — на початку, в середині, у кінці слова.
V. Ознайомлення з новою буквою
1 Демонстрація букви ж («же») (великої і малої). Аналіз будови, порівняння між собою, з іншими буквами. Визначення місця літери «же» у касі букв
2 Вірш
Ось ця буква-шестиніжка:
На сніжинку схожа трішки.
Трохи схожа на жука.
Бачиш? Ось вона яка! (Малюнки сніжинки і жука.)
3 Друкування букви в зошитах
4 Утворення та читання складів
5 «Читаночки-з’єдналочки»
Фізкультхвилинка
Трішки ми попрацювали,
Сили наші підупали.
Треба нам би відпочити —
Свої сили відновити.
Руки вгору, руки в боки,
Іще декілька підскоків.
Руки вгору, руки вниз —
До навчання знов берись.
VI. Робота за Букварем (с. 102–103)
1 Розглядування малюнків (с. 102)
— Хто зображений на малюнку? (Жук, вуж, жаба, журавель)
— Де стоїть звук [ж] у слові жук? вуж? жаба? журавель?
— Як люди повинні ставитися до тварин?
2 Звуко-складовий аналіз слів жук, вуж, жаба
3 Складання звукової моделі слова журавель
4 Читання складів у Букварі, поданих аналітико-синтетичним способом
5 Читання стовпчиків слів
• Хором;
• «ланцюжком».
Ноги — ніжки смуги — смужки
роги — ріжки дуги — дужки
6 Криптограма
7 Метаграми
• З «же» — у бджілки воно є,
З «єс» — жиром вмить воно стає. (Жало — сало)
• З «же» по дереву повзе,
З «єс» на дереві росте. (Жук — сук)
Фізкультхвилинка
Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
всіх вас запросити.
Раз — підняли руки вгору,
Два — нагнулися додолу.
Руки в боки.
Повернулись, повернулись
І вправо, і вліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири!
Набираємося сили.
Повернись, повернись,
До сусіда посміхнись.
8 Робота над пісенькою (с.103)
1) Розглядування малюнка
— Хто зображений на малюнку?
— Що вона робить? (Складає жито в копи.)
2) Словникова робота
— У пісеньці ви почуєте такі слова.
• Жати — зрізати біля коренів стебла хлібних та інших трав’янистих рослин.
• Женчики — робітники, що жнуть хлібні рослини.
• Жито — рослина, зерна якої використовують для виготовлен­ня хліба.
• Серпики — знаряддя для зрізання рослин при корені, має вигляд вигнутого дугою, дрібно зазубленого ножа з короткою ручко.
3) Читання (наспівування пісеньки) учителем
4) Читання пісеньки дітьми
5) Бесіда за змістом пісеньки
— Про кого йдеться у пісеньці?
— Що вони робили?
— Чим вони жали жито?
— Які були серпики?
— Коли вони хотіли жати жито?
6) Вибіркове читання
— Якими словами в тексті описують серпики? женчиків? лі­течко? жито?
9 Заучування напам’ять скоромовки
Жатка в полі жито жне,
Жатку жайвір дожене.
VII. Підсумок уроку
— З якою новою літерою ви сьогодні ознайомилися?
— Який звук вона позначає на письмі?
— Що навчилися робити?



презентація до уроку 151 by aleksandrovka1986

Немає коментарів:

Дописати коментар