Урок 149 (читання)
Тема. Закріплення знань про роль букви я в
українській мові. Читання тексту «Світло маяка»
Мета: закріплювати вміння учнів читати склади, слова з буквою я;
закріплювати знання про її звукове значення; удосконалювати вміння робити звуковий
та звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів; стимулювати
учнів до читання різними способами; розвивати літературно-творчі здібності,
навички виразного читання; уміння читати деформовані речення, фонематичний
слух, удосконалювати власні висловлювання; виховувати любов та дбайливе
ставлення до природи, тварин, бажання працювати.
Обладнання: складова таблиця; схеми для утворення та читання складів;
предметні малюнки; фішки для звукового аналізу слів; кросворд; звукові моделі
слів; схеми речень.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Робота зі складовою таблицею
2 Утворення та читання слів
3 Словникова робота
Ятір — риболовне знаряддя типу пастки, що
встановлюють на дно водоймищ.
4 Письмовий звуко-буквений аналіз слова ятір
III. Повідомлення теми уроку та мотивація
навчальної діяльності учнів
— Сьогодні ми повторимо все те, що знаємо
про букву я, читатимемо склади, слова з цією буквою.
1 Читання стовпчиків слів
Зяблик
дятел
яструб
зозуля
|
Вишня
яблуня
явір
ясень
|
Муляр
столяр
мебляр
каменяр
|
Зоя
Зоряна
Ярина
Володя
|
— Як одним слово можна назвати всі слова,
що записані в першому стовпчику? другому? третьому? четвертому?
2
Повторення знань про роль букви я
•
Буква я на початку слова та після голосного позначає два звуки [йа].
•
Буква я після приголосного позначає звук [а] та м’якість попереднього
приголосного.
Фізкультхвилинка
Що ж, мабуть прийшла пора
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
всіх
вас запросити.
Раз — підняли руки вгору,
Два — нагнулися додолу.
Руки в боки.
|
Повернулись, повернулись
І вправо, і вліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири!
Набираємося сили.
Повернись, повернись,
До сусіда посміхнись.
|
3 Малюнковий диктант
4
Складання речень зі словами з малюнкового диктанту
V. Робота
в зошиті
— Запишемо (надрукуємо) ці слова в зошити.
1 Кросворд «Ромашка»
1) Довга-довга і худенька
Знизу ширша, вверх гостренька,
Тягне вгору руки-віти.
Що це? Відгадайте, діти. (Тополя)
2) На я починається
На я кінчається,
У саду росте,
На ній плоди є. (Яблуня)
3) На базарі їх не купиш
На дорозі не знайдеш,
І не зважиш на терезах,
І ціни не підбереш. (Знання)
4) Хто гнізда свого не має
Яйця іншим підкидає
Та й у лісі в холодку
Все кує: ку-ку, ку-ку? (Зозуля)
5) Країну я шукаю
Що схожа на коня.
До всіх вона гукає:
— Я — поні! Поні — я! (Японія)
2 Скоромовка
Йшло телятко в білу цятку,
Поспішало на зарядку,
А ягнятко в чорну цятку
Танцювало у присядку.
3 Робота над антонімами зі скоромовки
— Які слова з протилежним значенням ви
зустріли у скоромовці?
— складіть речення з кожним із цих слів.
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз.
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть.
А тепер їх відпустіть.
Плигніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд.
VI. Робота за Букварем (с. 100–101)
1 Читання стовпчика слів
2
Робота над текстом
1)
Словникова робота
•
Маяк — висока башта, що має потужне джерело світла, яке вказує шлях суднам.
•
Теплохід — морське або річкове судно.
•
Ялта — місто, яке знаходиться в південній частині України.
2)
Читання тексту вчителем
— Хто
прийде зустрічати корабель?
3)
Бесіда за текстом
— Як
звати капітана теплохода?
— Як
називається теплохід?
— Що
робить Яків Петрович?
—
Куди повинен прибути теплохід?
— Хто
побачить здалеку корабель?
4)
Напівголосне читання тексту учнями
5)
Вибіркове читання
—
Знайдіть місце в тексті, де розповідається про роботу капітана, і зачитайте
його.
3 Добирання слів до звукових схем
Слова: язик, тополя, зозуля, малята, Японія, ягоди.
4 Складання речення за схемою
5
Лексична вправа
В
зоопарку вчора Яків
Вперше бачив диких яків.
Як — велика рогата тварина, переважно темного кольору, з
довгою обвислою по боках шерстю.
— Які
слова схожі за звучанням?
— Що
означає слово Яків у першому випадку? (Ім’я)
— А в
другому? (Тварину)
— Як
будемо писати це слово в першому випадку? (З великої літери)
— А в другому? (З маленької)
VII. Підсумок уроку
— Що
ви робили сьогодні на уроці?
— Які
правила повторили?
— Що нового дізналися?
Немає коментарів:
Дописати коментар