Урок 146 (письмо)
Тема. Письмо великої букви Я, складів, слів із нею
Мета: повторити правила написання слів з великою буквою;
удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів, записувати слова і
речення під диктовку, складати речення за схемою; збагачувати словниковий запас
учнів; розвивати увагу під час списування з друкованого тексту, фонематичний
слух, пам’ять, образне мислення та мовлення; вимагати від дітей охайності при
письмі та дотримання норм каліграфічного письма; виховувати повагу та любов до
усної народної творчості, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: каса букв; картки з друкованими і рукописними буквами;
фішки для звукових моделей; зошити із навчання грамоти; плакат «Правильно сиди
під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
— послухайте
та вивчіть скоромовку.
Яків та Ярина
Яблука збирали,
І маленьку ящірку
Діти налякали.
— Про кого йдеться у скоромовці? (Про
дітей)
— Як їх звати? (Яків, Ярина)
Звуко-буквений аналіз слів Яків, Ярина.
— Ми з вами сказали, що дітей звати Яків та
Ярина. А як же записуються імена людей? (З великої літери)
— Правильно.
III. Повідомлення теми та завдань уроку
— Отже, сьогодні на уроці ми навчимося писати велику літеру
Я, склади та слова з нею.
IV. Вивчення
нового матеріалу
1 Демонстрація та порівняння друкованої літери з
відповідною їй рукописною, з раніше вивченими літерами
2 Повторення гігієнічних правил письма
Правила сидіння за партою
—
Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати
прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті,
лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину
долоні. (Розгляд плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою,
лівою рукою притримуйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких
дітей.)
Як тримати ручку під час письма
—
Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку
тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати
допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується
великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини
вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких
дітей.)
3 Коментоване письмо букви на дошці вчителем
—
Велика буква Я складається з двох елементів: перший елемент починається з
нижнього заокруглення, що переходить у пряму лінію і далі в овал, і прямої
довгої лінії, заокругленої внизу праворуч.
4 «Письмо» у повітрі
5 Пальчикова гімнастика
Пальчики-мізинці
Принесли гостинці,
Пальці безіменні
З’їли все варення,
А середні пальці
Вполювали зайця,
Пальці вказівні
Спали цілі дні,
А великі пальчики
Дружно грались м’ячиком.
Алгоритм написання великої букви Я
— Пишемо під диктовку: і-раз-і, два-і.
V. Робота в зошиті (с. 21)
1
Письмо елементів букви
2
Письмо рядка букв Я самостійно
3
Письмо буквосполучень (звернення уваги на поєднання літер — верхнє, середнє, нижнє)
4
Робота над віршем у зошиті
— Про
кого розповідається у вірші? (Про дітей)
—
Скільки їх було? (Троє)
— Як
їх звали? (Яна, Галя)
— Що
вони робили? (Допомагали батькам)
— Що
робила Галя?
— Що
робив хлопчик?
— Що
робила Яна?
5
Робота над прислів’ям
Пташка
красна своїм пір’ям, а людина — своїми ділами.
— Як
ви розумієте це прислів’я?
— Як ви вважаєте, чи стосується воно щойно прочитаного
вірша? Як саме?
6 Письмо слів (звертається увага на з’єднання букви з
іншими буквами)
Фізкультхвилинка
Клас принишк,
Настала тиша.
Вже ніхто нічого не пише.
Треба паузу зробити,
Щоб здоров’ячко зміцнити.
Стали, сіли,
Сіли, стали,
Поробили різні вправи.
На сусіда подивились,
Усміхнулись, звеселились,
Й до роботи знову взялись.
7 Письмо речень
— А
тепер подивіться на третій рядок знизу і прочитайте речення, яке надруковане.
Ви повинні записати його.
— Зі
скількох слів складається речення? (З трьох)
— Як
починаємо писати речення? (З великої літери)
— Що
ж, давайте запишемо це речення. (Звертається увага на поєднання літер між
собою.)
— А
тепер подивіться уважно на наступний рядок. Там також записане речення, але
воно непросте. Хтось забув, як правильно писати речення — і ось що вийшло.
— спробуйте його відновити та правильно
прочитати!
Біля явора Ярина.
—
Молодці! Ви виправили помилку.
—
Нагадайте мені, будь ласка, як же ми пишемо слова в реченні? (Слова в реченні
пишуться окремо одне від одного.)
—
Отже, скільки слів у реченні? (Три)
—
Назвіть перше слово; друге; третє.
— Як
запишемо перше слово? (З великої літери)
— А
третє? (Теж з великої літери)
—
Чому? (Це ім’я дівчинки.)
—
Молодці! Тепер, згадавши всі правила написання речення, ми можемо приступити до
його запису.
VI. Підсумок уроку
— Яку
букву навчилися сьогодні писати?
— Чи
важко було писати цю букву?
— Які слова з цією літерою ви писали?
Немає коментарів:
Опублікувати коментар