четвер, 15 листопада 2012 р.

Урок 145 (читання) Тема. Позначення буквою я звука [а] та м’якості попереднього приголосного. Урок-гра «Поле чудес»


Урок 145 (читання)
Тема. Позначення буквою я звука [а] та м’якості попереднього приголосного. Урок-гра «Поле чудес»
Мета: дати учням поняття про роль букви я для пом’якшення попереднього приголосного та позначення нею звука [а]; формувати навички самоконтролю; розвивати увагу, мислення, інтелектуальні здібності; виховувати бережливе ставлення до природи; прищеплювати бажання пізнавати нове, бути освіченою людиною.
Обладнання: картки для гри із завданнями уроку; табло з літерами для гри «Поле чудес»; малюнки-ілюстрації.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
Розминка
1 «Вгадай букву»
Хлопець йшов за кроком крок,
На спині він ніс мішок.
А як глянути здаля —
То виходить буква... «Я».
Л. Андрієнко
2 «Полювання»
Ясени ледь-ледь шуміли —
Яснооке сонце сіло.
Яструб ящірку несе...
Я — остання буква. Все.
О. Кононенко
3 Робота над загадкою
У святковому залі
Стоїть, як картинка,
Весела зелена
Красуня... (ялинка).
Звуко-буквений аналіз слова-відгадки ялинка
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Біля новорічної ялинки завжди відбувається багато чудес. Та, на жаль, Новий рік давно вже минув, але все ж таки чудеса в нас сьогодні будуть.
Бо всі ми станемо на деякий час учасниками гри «Поле чудес». Вестиму її я, поки Леонід Якубович перебуває у відпустці. Під час гри ми будемо вдосконалювати навички читання, звуко-буквеного аналізу слів. А завдання нашої гри розкажуть нам про цікавих тва­ринок, що «дружать» з буквою я.
IV. Основна частина. Гра «Поле чудес»
I відбірковий тур
— Отже, ми готові розпочати гру. Перепусткою до участі у I турі буде таке завдання.
• Зробіть звуковий аналіз слів: явір, язик, Марія.
— Перші три учні, які правильно виконають завдання, стануть учасниками І туру нашої гри.
I тур
Ця прудка зелененька тваринка без жалю залишає свій хвостик ворогові, та інколи їх у неї буває цілих два. (Ящірка)
1) Творче читання
— Прочитайте вірш, вставляючи в слова букву, якої бракує.
ринка кову хвалилась:
— В мене линка у дворі
Причепурилась, гарно вбралась,
Стоїть на втіху дітворі.
— Про кого розповідається у вірші? (Про Яринку і Якова)
— Якою літерою починаються імена цих дітей? (Буквою Я)
— Як потрібно записати ці слова? (З великої букви) Чому?
— Яка перша буква в слові ялинка? (Буква я)
— Які звуки вона позначає? (Звуки [й], [а])
— Які імена починаються буквою Я? (Яків, Ярослав, Явдоха, Ярина)
— Які імена закінчуються буквою Я? (Володя, Леся, Надія, Валя)
2) Гра «Кут зору»
II відбірковий тур
За відповіді під час II відбіркового туру діти отримують фішки. Три учні, які матимуть найбільшу кількість фішок по закінченню II відбіркового туру, стають учасниками II туру гри.
• Читання слів з буквою я.
Настя
Марта
Катря
Зоряна
Тамара
Уляна
телятко
поросятко
ягнятко
— Чому слова перших двох стовпчиків записані з великої букви?
— Прочитайте слова, в яких немає букви я.
— Зачитайте слова, в яких бува я знаходиться в кінці слова; у другому складі.
— Чим схожі між собою слова третього стовпчика?
— До слів третього стовпчика доберіть узагальнюючу назву.
• Гра «Мама та дитинчата».
Зайчиха — ..., качка — ..., слониха — ..., лисиця — ..., гуска — ..., кішка — ...
Гра «Додай словечко».
У кози — козенятко. У корови — ... .
У миші — мишенятко. У свині — ... .
У пташки — пташенятко. У вівці — ... .
II тур
Хижий птах, що дуже часто у давнину був помічником людини під час полювання. (Яструб)
— Назвіть птахів, у назвах яких зустрічається буква я. (Зяблик, дятел, зозуля) Що цікавого можете розповісти про них?
Фізкультхвилинка
Пострибаєм, як зайчата,
Політаєм, як пташата,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.
III відбірковий тур
• Гра «Вгадай предмет за ознакою».
Соковите, пахуче, кругле... (яблуко).
Зелена, колюча, святкова... (ялинка).
Балакучий, довгий, гострий... (язик).
• Логічна вправа.
Зв’яжіть слово в овалі з тим, яке найбільше підходить до нього за змістом. Намалюйте стрілку, що з’єднує ці слова.
Найбільший та найсильніший представник родини кішок, близький родич тигра та леопарда. Може вполювати оленя чи кро­кодила. Занесений до міжнародної Червоної книги. (Ягуар)
— Для чого існує Червона книга? Як необхідно ставитися до природи, щоб зберегти її первозданну красу?
• Читання сильними учнями віршика-казочки Л. Біленької «Ягуар купив буквар»
(Таке допитливе звіря):
— Навчи мене читати, татку!
Купи, будь ласка, букваря!
Послухав Ягуар синочка,
Приніс букварика йому.
Сидить синок у холодочку
І вчиться розуму-уму.
Кмітливе Ягуренятко
Дійшло уже до букви «Я»,
Радіють син, і мама, й татко —
Вся ягуарова сім’я.
— Чому радіє ягуарова сім’я?
— Чого вчить нас цей віршик-казочка?
— А якщо ягуреня почне всім розказувати, яке воно розумне і кругом казати: «Я... Я...!», чи будуть задоволені його мама і тато? Чому?
Гра з глядачами
Великий дикий бик, що має довгу вовну. Проживає переважно в горах. (Як)
— Скільки звуків позначає буква я в цьому слові? Доведіть свою думку.
Фінал
Хвостик бубликом згорнув,
У будиночку заснув.
Та й вві сні наставив вуха,
Чи не йде хто, слуха, слуха... (цуценя).
— Скільки звуків позначає буква я в цьому слові? Доведіть свою думку.
Супер-гра
Продовжте ряд: «У корови — теля. У гуски — гусеня. А у люди­ни — ...» Хто? (Немовля)
V. Підсумок уроку та результатів гри.
Оцінювання учнями власної діяльності на уроці за кількістю отриманих фішок: за 2–3 фішки учень отримує подяку «Добре!», за 4–5 фішок — «Молодець!», за 5 і більше — «Розумничок!», «Розум­ничка!»
Нагородження переможців гри.

презентація до уроку 145 by aleksandrovka1986

Немає коментарів:

Дописати коментар