Урок 144 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви я, складів, слів із нею
Мета: удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів;
збагачувати словниковий запас дітей; вчити учнів аналізувати написане,
перевіряти, виправляти помилки, зіставляти кількість звуків та букв у словах,
складати речення за схемою; розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять, уміння
аналізувати структуру букви, порівнювати її з іншими; вимагати від дітей
охайності під час письма та дотримання норм каліграфічного письма; виховувати
повагу до усної народної творчості, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: картки з літерами; зошит з навчання грамоти; фішки для
звукового аналізу слів.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Бесіда за матеріалом уроку читання
— З якою буквою ознайомилися на уроці
читання?
— Які звуки вона позначає на письмі?
— У ролі чого вона може виступати?
2 Повторення скоромовки, вивченої на уроці
читання
Яблука на ярмарок
В ящику везла,
Яблука на ярмарку
Швидко продала.
3
Звуковий аналіз слова ярмарок
4
Повторення знань про звукові значення букви я в українській мові
•
Буква я на початку слова позначає два звуки [йа].
•
Буква я після голосного позначає два звуки [йа].
III.
Повідомлення теми та завдань уроку
— На
цьому уроці письма ми навчимося писати букву я, а також склади і слова з нею.
IV. Вивчення нового матеріалу
1
Демонстрація та порівняння друкованої літери з відповідною їй писаною, з раніше
вивченими літерами
2
Повторення гігієнічних правил письма
Правила
сидіння за партою
—
Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати
прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті,
лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на
ширину долоні. (Розглядування плаката.)
Розміщення
зошита на парті
—
Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його.
(Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Як
тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи
лікотьна парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним,
середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а
зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного
пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
3 Демонстрація і пояснення вчителем написання букви на
дошці
—
Рядкова буква я складається з двох елементів: перший елемент починається з
нижнього заокруглення, що переходить у пряму лінію і далі у малий овал і пряму
коротку лінію, заокруглену внизу праворуч.
Алгоритм написання рядкової букви я
—
Пишемо під рахунок і-раз-і, два-і.
Пальчикова гімнастика
Ладусі-ладусі.
Де були? В бабусі?
Пригоща старенька
Онучат рідненьких.
|
(Плескають у долоні, ручки розводять в
сторони, погладжуючи то одну руку, то другу.)
|
||
Всіх гарненько зустріла
Ів кімнаті посадила.
|
(Поклін, руки розвести в сторони.)
|
||
Степанко сів на стільчик,
Андрійко — на ослінчик,
Іванчик — на диванчик,
|
(Почергово згинають пальчики, починаючи з
великого.)
|
||
Василько сів у кріслі,
Щоб бути всім у купці.
|
|||
Трьохрічну Оришку
Бабця посадила на ліжко.
Почала всіх частувати:
Степанку дала пиріжок,
Андрійку — пряничок,
Іванку — бубличок,
Васильку — ватрушку,
А Оришці — маленьку пампушку.
|
(Діти почергово згинають пальчики в
кулачок, починаючи з великого пальця.)
|
||
Дуже раді внучата
Почали всі танцювати.
|
(Плескають у долоні, кружляють,
стрибають.)
|
||
4 «Письмо» зворотним кінцем ручки на парті
V. Робота в зошиті (с. 20)
1
Письмо елементів букви по пунктирах зразка
2
Письмо рядка літери самостійно
3 Гра
—
Складіть нові слова, використовуючи перший склад кожного слова.
1)
Яма, лини, народ. (Ялина)
2)
Коло, море, рама. (Комора)
— У
якому зі слів потрібно писати букву я?
4
Звуковий аналіз слова ялина
5
Продовження роботи в зошиті
Письмо
слів (звернення уваги на відривне і безвідривне написання буквосполучень).
6 Гра «Діалог»
Хочу запитати я:
А що ти їв на букву я? (Яблуко, яйця,
яловичину)
• Ще таке питання маю:
Хто на я тварину знає? (Ящірка, ягуар)
Фізкультхвилинка
Клас принишк,
Настала тиша.
Вже ніхто нічого не пише.
Треба паузу зробити,
Щоб здоров’ячко зміцнити.
|
Стали, сіли, сіли, стали,
Поробили різні вправи.
На сусіда подивились,
Усміхнулись, звеселились,
Й до роботи знову взялись.
|
VI.
Узагальнення та систематизація вивченого
1 Продовження письма слів
2 Звуковий аналіз слова до малюнка, його розфарбовування
(зошит)
3 Дописування сторінки зошита
4 Переписування слів з друкованого тексту (учитель
звертає увагу на з’єднання букви з іншими буквами)
VII. Підсумок уроку
— Яку
букву навчилися сьогодні писати?
— Чи
важко було писати цю букву?
— Які слова з цією літерою ви писали?
Немає коментарів:
Дописати коментар