четвер, 15 листопада 2012 р.

Урок 142 (письмо) Тема. Закріплення вмінь писати букву х («ха») у сполученні з іншими буквами. Розвиток зв’язного мовлення. Закріплення знань про скоромовки


Урок 142 (письмо)
Тема. Закріплення вмінь писати букву х («ха») у сполученні з іншими буквами. Розвиток зв’язного мовлення. Закріплення знань про скоромовки
Мета: удосконалювати уміння робити звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас дітей; вчити зіставляти кількість звуків та букв у словах, складати речення за схемою; розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять дітей, естетичні почуття шко­лярів; виховувати охайність при письмі та дотримання норм каліграфічного письма, повагу до усної народної творчості, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: картки із завданнями; предметні малюнки; кросворд; фішки для звукових моделей, схеми.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Пролунав веселий дзвоник.
На урок він всіх позвав.
Сіли рівно. Посміхнулись.
Працювати час настав.
Учитель звертає увагу дітей на наявність шкільного приладдя, готов­ність учнів до уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу
Бесіда
— З чого складаються слова? (Зі звуків)
— Які дві групи звуків є в нашій мові? (Голосні та приголосні)
— Чим голосні звуки відрізняються від приголосних? (Голосні звуки вимовляються без перешкод, при вимові приголосних звуків є перешкоди: зуби, губи, язик.)
— Наведіть приклади голосних та приголосних звуків.
— Яка буква не позначає звука?
III. Повідомлення теми та мотивація діяльності
— Сьогодні ми будемо закріплювати вміння писати букву «ха», поєднувати її з іншими буквами та згадаємо ті скоромовки, які ми вже вивчили.
IV. Робота над матеріалом уроку
1 Гра «Впіймай звук»
— У вас на партах є картки: червоного, зеленого та жовтого ко­льорів. Я називатиму слова, а вам потрібно буде уважно слухати і, якщо звук [х] буде стояти на початку слова, ви підніматимете черво­ну картку, якщо всередині — жовту картку, якщо в кінці — зелену.
Захарко, хліб, хутро, мухомор, вуха, хмара, халва, муха, хокей, ховрах.
2 Каліграфічна хвилинка
1) Письмо букв х, і, б, л
2) Письмо буквосполучень хі, хо, хл
3) Вірш
— Уважно-уважно послухайте вірш С. Чугай і скажіть, що наші пращури вважали святинею, основою людського життя. (Хліб)
Хліб здавна шанували люди
І всі кричали: «Хліб святий!»
Хлібець, хлібина, паляниця,
Духмяний коровай смачний.
Гріхом вважалось кинуть кусень
Чи навіть крихти від хлібини.
Тож пам’ятай, що хліб — основа,—
Повчала мати Харитину.
С. Чугай
— Назвіть перший звук у цьому слові. ([х])
— Повторіть слова з цим звуком, які є у вірші. (Хлібець, хліби­на, духмяний, гріхом, крихти, Харитину)
— Які з цих слів можуть утворити «сімейку» зі словом хліб? («Сі­мейка» слів: хліб, хлібець, хлібина, бо їх ріднить частина «хліб».)
— Давайте запишемо слово, яке ріднить всі ці слова між собою. (Письмо слова «хліб».)
3 Звуко-буквений аналіз слова хліб
4 Робота на картках
— Спиши. Встав пропущену велику або малу букву «ха».
Варіант 1
За..арко і тато на виставі. ..орол — назва річки і міста у Пол­тавській області.
Варіант 2
Івась ніс опеньки. А он му..омор. На му..омор сіла му..а.
Фізкультхвилинка
Повертаємося вправно,
Все виконуємо гарно.
Вліво-вправо повернулись
І сусіду усміхнулись.
Ось скакалки ми візьмемо
І стрибати розпочнемо.
Всі стрибаємо тихенько,
Навшпиньках, ще й легенько.
Ледь торкаємось підлоги —
Не стомити наші ноги.
5 Робота в парах
Варіант 1
Прочитати скоромовку. Виписати слова з літерою «ха». Під­креслити її.
Хоче дівчинка Харитя
Хмарку в гості запросити.
Хай подивиться хмаринка
На хатинку Харитинки.
Варіант 2
Прочитати скоромовку. Виписати слова з літерою «ха». Під­креслити її.
Ховрах від мурах
Сховався в горох.
Від страху ховрах
Всіх переполохав!
6 Бесіда
— Чому скоромовки так називаються? (Бо вони скоро промов­ляються.)
— Як треба промовляти звуки у скоромовці? (Чітко й швидко)
7 Заучування однієї зі скоромовок напам’ять
8 Робота в групах
1-ша група. Малюнковий кросворд.
(Хата, хмара, хвиля, хвіст)
Запис слів-відгадок у зошити.
2-га група. Запишіть речення так, щоб утворилася розповідь.
Там чути спів птахів. Улісі малина, калина. Іра, Ніна і Лесик ходили до лісу.
3-тя група. Назвіть і запишіть зайве слово.
Весна, зима, хвіртка, осінь, літо.
Очі, ніс, хмара, рот, уста.
Зелений, синій, вуха, червоний, голубий.
4-та група. Визначте, в яких словах пишеться маленька літера «ха», а в яких — велика. Запишіть слова в два стовпчики: у пер­ший — слова, які пишуться з великої літери, у другий — слова, які пишуться з маленької літери.
..оврах
..ерсон
..ор
?
..мара
..аритон
..віст
Фізкультхвилинка
Ось рука і ось рука:
Хлоп-хлоп-хлоп.
Ось нога і ось нога:
Топ-топ-топ.
Ручками заплескали —
Один, два, три.
Ніжками затупали —
Один, два, три.
Повернулись вправо —
Один, два, три.
Повернулись вліво —
Один, два, три.
V. Узагальнення та систематизація знань
1 Складання звукових моделей слів
Хата, хвилі, хліб, поріг
2 Лексична вправа
— Прочитайте і поясніть.
Бачиш слід навколо хижі?
Тут ходили звірі хижі!
4 Словникова робота
Ховрах — невелика тварина з роду гризунів, яка завдає великої шкоди посівам.
1) Розвиток зв’язного мовлення. Опис ховраха
— Запишіть слово-відгадку.
— Давайте поглянемо, який він.
Учитель демонструє картинку із зображенням ховраха.
— Якого він кольору?
— Які у нього вушка?
— Який у нього хвостик?
— Які у нього ноги?
2) Вірш про ховрашка
— Послухайте ще віршик про ховрашка і скажіть, яка у нього вдача?
Хотів хитрий ховрашок
Хатку збудувати.
Хурою завіз зерно —
Нумо працювати.
Лиш попробував — смачне,
Стриматись не може.
Відтоді в нірці він живе,
Хатки вже не хоче.
— Давайте складемо невеличку розповідь про ховрашка.
3) Слухання розповідей учнів
VI. Підсумок уроку
— Що ми сьогодні робили на уроці?
— Що повторили?
— Чи задоволені ви своєю роботою на уроці?
— Що вдалося виконати легко?
— У яких вправах відчули труднощі?


Немає коментарів:

Дописати коментар