Урок 141 (читання)
Тема. Закріплення знань про звук [х], букви Х,
х («ха»). Практичне зіставлення звуків [х] — [г] за
артикуляцією та звучанням
Мета: вчити правильно артикулювати звуки, читати склади, слова
з буквою «ха» та «ге»; закріплювати знання про звукове значення букв,
удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів;
збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу, мислення, фонематичний
слух, мовлення дітей; виховувати любов до усної народної творчості.
Обладнання: предметні малюнки до загадок; сигнальні картки; модель до
творчої вправи; запис колискової пісні.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Встали, діти, підтягнулись,
Одне одному всміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти.
Сіли всі рівненько, починаєм працювати.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Вірш
— Послухайте уважно вірш і спробуйте
запам’ятати, в яких словах є звук [х].
ХУДОЖНИЦЯ
Я малюю. Ось хатинка.
Над хатинкою — хмаринка.
Хризантеми біля хати.
І барвіночок хрещатий.
А за хатою садочок.
Там травичка й холодочок.
В холодочку — Харитинка
Гарну вишила хустинку:
Листя хмелю на хустині
І волошки сині-сині.
Л. Біленька
— Отже, які предмети намалювала художниця?
— Назвіть ті, в назвах яких зустрічається
звук [х]. (Хатинку, хмаринку, хризантеми, хату, хрещатий, холодочок, Харитинку,
хустинку, хміль)
— З перелічених слів виберіть
слова-«родичі». (Хата — хатинка)
2 Порівняння слів хата і хатинка
— Назвіть послідовно звуки у слові хатинка.
— Який звук [х] за звучанням? (Глухий)
— Якою буквою він позначається? («ха»)
3 Звуковий аналіз слова хатинка
4 Загадка
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився.
Може б з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав. (Гриб)
—
Назвіть послідовно звуки у слові гриб.
—
Який звук [г] за звучанням? (Дзвінкий)
—
Якою буквою він позначається? («ге»)
5 Звуковий аналіз слова гриб
III. Повідомлення теми та завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми будемо розрізняти
звуки [х] та [г], дізнаємося багато цікавого й виконаємо завдання нашої гості.
А хто вона — ви здогадаєтесь, відгадавши загадку.
В лісі темному блукає,
Довгий хвіст пухнастий має.
До села як завітає —
Курочку собі шукає.
Їй на місці не сидиться.
Як же звуть її?... (Лисиця).
— Її дуже цікавить, чи вмієте ви розрізняти
звуки [х] та [г], чи не плутаєте їх. Ви ж пам’ятаєте, що Лиска дуже хитра, тому підготувала вам
багато завдань.
IV. Робота над матеріалом уроку
1 Повторення «пісеньки про козлика»
Фізкультхвилинка
Трава низенька-низенька,
|
(Діти нахиляються до землі.)
|
Дерева високі-високі,
|
(Тягнуться на носочках.)
|
Вітер дерева колише, гойдає,
|
(Нахили вліво — вправо.)
|
Птахи летять, відлітають,
|
(Помахи руками.)
|
А діти тихенько за парти сідають.
|
(Сідають за парти.)
|
2 Гра «[г] чи [х]?»
—
Наша Лиска захотіла перевірити те, як ви вмієте розрізняти звуки [г] та [х], і
тому навмисно позатирала перші літери в словах. Я буду вам називати слова, але
без першого звука,
а вам потрібно визначити, яку літеру треба поставити, щоб утворилося слово, і
показати картку з відповідною літерою.
…олос,
…вилі, …рак, …ата, …орішок, …віст, …ом’як, …ілка,…віртка.
Учні
показують картки, на яких написані літери «ге» або «ха».
3 Гра
«Зайве слово»
—
Лиска перемішала слова так, що й сама заплуталась у тому, яке з них зайве.
Допоможемо їй відшукати зайве слово.
Халва,
хмара, сніг, знахідка, ховрах
—
Чому?
4 Гра
«Слово
у слові»
—
Утворіть і надрукуйте слова, які можна утворити з букв слова хуртовина.
(Хутро, вина, Харитон, тон, вона, нива, товар…)
V. Робота в зошитах
Запис
(друкування) в зошити декількох щойно складених слів (за вибором).
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Сидять маленькі совенята.
Раз — відкрили оченята.
Подивилися навколо.
Потім — вгору і додолу.
Оченята — блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
Вправо, вліво оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати,
А ми будемо читати.
VI. Робота
за Букварем
(с. 97)
1 Опрацювання колискової
1) Розповідь учителя про колискові пісні та магічні
персонажі фольклору українського народу — «сон» і «дрімоту»
2) Слухання запису колискової
3) Бесіда після прослуховування
—
Кого ви уявили під час прослуховування колискової?
— Які
почуття виникли у вас?
—
Змалюйте словесно ту картину, яку ви уявили.
4) Розглядування
малюнка в Букварі
5)
Декламування колискової пісні «Ходить сон...» учителем напам’ять (або виконання
під музичний супровід)
6) словникова робота
• Дрімота — персонаж українських народних творів.
• Коло плоту — біля огорожі, сплетеної з хворосту (сухі
вітки дерев).
• Пита — запитує.
• Колихати — злегка гойдати.
7) Вибіркове читання, вироблення виразності читання,
відповідної інтонації
—
Знайдіть те місце в пісні, де розповідається про магічні персонажі. Зачитайте.
— Що
запитав сон у дрімоти?
— Що
відповіла дрімота?
— Хто
ходив коло вікон?
— А
хто коло плоту?
8) Читання «Дощиком»
• Дощик крапає: 1–2 рядки колискової — повільно і тихо;
• дощик сильнішає: 3–4 рядки — швидше і голосніше;
• злива: 5–6 рядки — голосно і скоромовкою;
• дощик слабший, дощ крапає, дощ перестав: 7–8 рядки — повільніше.
9) Читання за особами
VII. Узагальнення та систематизація знань
1 Робота над загадкою. Практичне ознайомлення зі словами-антонімами
Чорна корова всіх зборола.
А білий віл усіх звів. (Ніч — день)
2 Гра «День — ніч»
Учитель називає слова, в яких є звуки [х]
та [г]. Коли діти чують у слові звук [х],— вони опускають голови на парти і
промовляють: «Ніч!», коли звук [г],— піднімають голови і промовляють: «День!»
Гусак, хвіст, ховрах, крига, гусінь, хліб,
хата, крихта, голка, голос.
3 Творча вправа
— Пограємо у «Поле чудес»!
Що це за слово? Хто відгадає?
За першу букву «ха» воно має,
І не тварина, бо ніжок не має,
Злим вовком виє, полем гуляє. (Хуртовина)
VIII. Підсумок уроку
— Що
ви сьогодні робили на уроці?
— Хто
завітав сьогодні до вас на урок?
— Які
завдання виконували?
— Які почуття викликало у вас
прослуховування колискової пісні?
Немає коментарів:
Дописати коментар