середа, 14 листопада 2012 р.

Урок 138 (письмо) Тема. Письмо рядкової букви х («ха»), складів, слів з нею


Урок 138 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви х («ха»), складів, слів з нею
Мета: вчити дітей правильно аналізувати структуру рядкової букви х («ха»), писати її та слова з нею в рядках зошита; розвивати вміння будувати звукові моделі; тренувати мислення та пам’ять учнів; виховувати шанобливе ставлення до хліба, охайність.
Обладнання: таблиця для вправи «Кут зору»; фішки для складання звукових моделей; каса букв; зразки друкованих та рукописних букв.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Звукові аналітичні і синтетичні вправи
1 Гра «Вгадай звук»
— Приготуйте ваші долоні. Я читатиму вірш, якщо ви почуєте звук [х], плескайте у долоні.
Ховрашки хотіли хліба.
Ховрашкам давали рибу.
Ховрашки халви хотіли,
Та просити не уміли.
2 Утворення складів типу злиття
— Який звук позначає на письмі буква Х?
— Чи може ця буква позначати м’який звук?
— Я називатиму початок слова, ви повинні його продовжити. Підказка: у всіх словах є буква х.
Му... (ха), ти... (хо), дітла... (хи), кома... (ха), мура... (ха).
III. Повідомлення теми та мети уроку
— На цьому уроці ви будете вчитися писати малу рядкову букву х («ха») та слова з нею, дізнаєтесь, з яких елементів вона складається.
IV. Демонстрація зразка рукописної літери у сітці зошита
— Подивіться на малу рукописну букву х («ха»), порівняйте її з друкованою (вони дуже схожі).
V. Аналіз графічної будови з переліком елементів
— Рядкова буква х («ха») складається з двох півовалів — пра­вого і лівого.
VI. Засвоєння конфігурації літери
1 Демонстрація написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів
Алгоритм написання рядкової букви х («ха») (див. с. 60)
2 «Письмо» учнями в повітрі з орієнтацією на показ учителя під рахунок і-раз-і, і-два-і (учитель стоїть спиною до класу)
3 Аналіз зразка букви в навчальному зошиті (з друкованою основою)
Алгоритм написання рядкової букви х («ха»)
VII. Вправи з письма
1 Обведення поданого у зошиті пунктирного зображенням літери
Пальчикова гімнастика
Руками імітуємо вимішування тіста.
Тісто узяли у мами,
Його жужмили і м’яли,
Пирогів напечемо,
Із сметаною з’їмо!
На перші рядки дуже енергійно стискаємо руки в кулачки та розтискаємо (одночасно і по черзі). Потім руками виконуємо рухи, наче ліпимо пироги.
2 Письмо трьох літер (самостійно). Порівняння написаних літер зі зразком. Аналіз помилок
3 Дописування рядка літери
4 Вправа «Кут зору»
5 Аналіз слів хата (хліб, хор, хмара) з подальшим записом за зразком
— Скільки букв у слові?
— Скільки складів?
— Скільки у слові букв, що позначають голосні звуки?
— Назвіть їх.
— Скільки у слові букв, що позначають приголосні звуки?
— Назвіть їх.
— Назвіть типи з’єднань.
6 Робота над загадкою у зошиті
1) Читання загадки вчителем
— Чим особлива ця загадка? (З перших літер рядочка можна прочитати відповідь.)
— Як слід ставитись до хліба?
2) Запис звукової моделі слова хліб
3) Розфарбовування малюнка
Фізкультхвилинка
На городі у бабусі
Рахувати я навчуся.
Раз, два, три чотири, п’ять
Буду квіти рахувать.
Ось червоний гладіолус,
Ось волошка, ось жасмин,
Ось ромашка, хризантема,
Чотири, три, два, один.
А троянда біла — п’ять,
Буде в вазочці стоять.
7 Письмо речень
8 Звуко-буквений аналіз слів-відгадок з побудовою схем фішками і викладанням з букв розрізної азбуки
Щоб рудим волосся стало,
Фарбу дівчина достала.
Не зашкодить їй вона,
Це рослинна фарба... (хна).
Летіла птиця по синьому небі.
Розпустила крила і сонце закрила. (Хмара)
• Що над нами вверх ногами?
Влітку живе, на зиму вмирає.
Лазить над нами догори ногами.
Завжди мандрує, все покуштує. (Муха)
• Ні сучечок, ні листочок,
А на дереві росте. (Мох)
9 Списування друкованого речення
— Прочитайте речення.
— Скільки в ньому слів? (3)
— Чому останнє слово написане з великої букви? (Це ім’я.)
— Що цікавого в цьому імені? (Три букви а)
VIII. Підсумок уроку.
— Яку букву навчилися писати?
— Який звук нею позначається на письмі?
— Які слова з буквою х («ха») ви писали

Немає коментарів:

Дописати коментар