Урок 133 (читання)
Тема. Закріплення знань про букви Й, й («йот»),
звук [й]. Формування навичок читання на основі
діалогу. Робота з дитячою книжкою. О. Кізим «Маленька читаночка»
Мета: закріпити знання учнів про букви Й, й («йот»),
звук [й]; розвивати фонематичний слух, логічне мислення та увагу учнів;
виховувати повагу до старших, наполегливість, бажання пізнавати нове.
Обладнання: картки (читалочки-розширялочки, старт — фініш); дитяча
книжка (Кізим О. Маленька читаночка. — Тернопіль: МЕДОБОРИ, 2003. — 72 с.);
фішки для побудови звукових моделей; розрізна азбука.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці закріпимо знання про
букву й («йот») та її звукове значення.
III. Актуалізація опорних знань учнів
1 Гра «Впіймай
звук»
Учитель читає вірш, діти плескають у долоні, коли чують
звук [й].
Йди до мене, кошенятко,
Йод на ранку — все в порядку.
Йод пекучий — пострибай.
Йорж колючий — не чіпай.
2 Вправа «Читалочки-розширялочки»
Звуковий аналіз цих слів. Друкування слів у зошитах
— Послухайте вірш і назвіть слова, у яких є звук [й].
Йорж поранився об ніж,
Йод несіть йому скоріш!
— Які слова зі звуком [й] ви почули? (Йод,
йорж)
— Складіть звукові моделі цих слів.
— Що спільного у моделях цих слів? (Один голосний звук
і один м’який приголосний звук)
— Чим
вони відрізняються? (У першому слові один твердий приголосний
звук, а у другому — два.)
4
Добирання слів зі звуком [й]
—
Назвіть інші слова, у яких є звук [й].
5 Вправа «Старт — Фініш» (для нарощування темпу читання)
— Прочитайте чітко, правильно і швидко пари слів.
Гай —
гайок чай — качай
рай —
райдуга рій — нагрій
син —
синій чай — ручай
чай —
чайка край — небокрай
Фізкультхвилинка
Мій дідусь живе в селі,
В нього сиві вуса.
Я сокирою рубати
В дідуся навчуся.
|
Я навчусь траву косити
Ів сарай її носити.
Дідусю бракує рук —
Допоможе йому внук.
|
IV. Робота за Букварем
1 Вступна
бесіда за темою тексту з використанням ілюстрації в Букварі
2 Словникова робота
• Поруч — дуже близько, на невеликій відстані, поблизу,
поряд.
• Гречаний — з гречки (медоносної рослини).
• Лан — безліса рівнина, рівний широкий простір; поле.
• Рій — сім’я бджіл або інших подібних комах, які
утворюють окрему групу.
• Зберемо — складемо докупи, в одне місце.
• Поселимо — розмістимо в певному місці на постійне
проживання.
3 Читання тексту вчителем і бесіда за змістом
Учитель читає текст.
—
Куди вивіз дід Матвій вулики?
— Хто
був з дідом Матвієм?
—
Звідки вилетів рій?
—
Куди поселили новий рій?
—
Який буде мед?
4 Читання «ланцюжком»
5
Самостійне напівголосне читання
6 Вибіркове читання
—
Прочитайте речення, які містять відповіді на запитання:
• хто був з дідом Матвієм;
• куди вивіз дід Матвій вулики;
• звідки вилетів рій;
• що сказав дід Матвій Андрійкові;
• що запитав Андрійко у діда;
• що відповів дід Андрійкові?
7 Читання діалогу в парах
Один
учень читає слова Андрійка, а другий — слова дідуся.
Фізкультхвилинка
З братом ми були у лісі,
Гриби збирали на узліссі,
Дві корзини чималі
Ми додому притягли!
V. Робота з дитячою книжкою
1 Читання вірша вчителем
— Послухайте вірш і скажіть, чи знає Сашко, як необхідно
поводитись у транспорті? (Учитель читає вірш.)
2
Бесіда за змістом
— Хто
їхав у трамваї?
— У
чому звинувачували Сашка? (У невихованості)
— Чи
вважав Сашко свій вчинок неправильним?
— Яке
виправдання знайшов хлопчик?
— Але
чи мають діти забувати те, чого їх учать у школі на канікулах?
— Як
повинен був учинити Сашко?
— Що
б ви зробили на місці Сашка?
— За
що ви поважаєте старших?
—
Прочитайте слово, у якому є буква й («йот»). (Старий)
—
Складіть звукову модель слова старий.
—
Доберіть до цього слова протилежне за значенням. (Молодий)
VI.
Підсумок уроку
— Що робили сьогодні на уроці?
Немає коментарів:
Дописати коментар